Prenumerera
Genomlysning genomförd den 5 februari, nu blickar vi framåt tillsammans
Igår, 09:53 0 kommentarer
Genomlysning
Den 5 februari genomfördes den genomlysning av IFK Östersund som varit en del av kommunens krav i samband med det ekonomiska stöd föreningen fått. Närvarande var IFK Östersunds styrelse tillsammans med representanter från Östersunds kommun, RF-SISU och Svenska Fotbollförbundet, representerat av Ettan.
Det blev en viktig, lärorik och konstruktiv dag och framför allt ett tydligt steg mot en tryggare och mer hållbar framtid för vår förening.
Vi går ur genomlysningen med:
-
en tydlig nulägesbild
-
en konkret handlingsplan
-
och en gemensam riktning framåt
Styrelse, verksamhet och externa parter delar bilden av att IFK Östersund har rätt kompetens, stort engagemang och goda förutsättningar att vända situationen och bygga långsiktigt hållbart, med fotboll för alla som fortsatt ledstjärna.
Arbetet framåt kommer fokusera på tre områden:
-
Organisation – tydligare roller, bättre struktur och att ta tillvara den kompetens som finns
-
Ekonomi – ordning och reda, balans över tid och en trygg och hållbar verksamhet
-
Marknad – nya arbetssätt, starkare relationer och framtida intäkter
Det finns fortfarande arbete kvar att göra, och vissa förändringar kommer behöva genomföras. Men det viktiga är detta:
👉 Vi vet vad som behöver göras.
👉 Vi gör det tillsammans.
Styrelsen känner sig trygg i den resa som nu påbörjats och är samstämmigt positiva inför framtiden. Med transparens, tydlig kommunikation och gemensamt ansvar bygger vi IFK Östersund starkare , steg för steg.
Tack till alla ledare, spelare, föräldrar och samarbetspartners för ert tålamod, engagemang och stöd. Nu siktar vi framåt.
/Frida Stein Ödén , Ordförande & Toby Davis, Verksamhetschef
Kommentarer